Primici koje poslodavac može isplatiti bez obračuna poreza i doprinosa definirani su zakonom i pravilnikom o porezu na dohodak. U nastavku iznosimo pregled nekih od neoporezivih primitaka koje poduzeća obveznici poreza na dobit najčešće isplaćuju svojim zaposlenicima, učenicima i studentima.
Poreznim propisima nije definirano da se bilo koji od neoporezivih primitaka moraju isplatiti zaposlenicima. Obveza nastaje samo ako poslodavac donese takvu odluku ili je na to obvezan ugovorom o radu ili kolektivnim ugovorom. Ako ne postoji drugačija obveza poslodavca, nema prepreka da se navedeni neoporezivi primici isplaćuju u iznosima manjim od maksimalno dopuštenih.
Svi niže opisani iznosi neoporezivih naknada odnose se na jedno porezno razdoblje (kalendarsku godinu) u kojoj se mogu isplatiti. Jedino je prigodnu nagradu moguće isplatiti u sljedećoj za prethodnu godinu, niti jedan drugi neoporezivi primitak nije moguće isplatiti u sljedećoj godini ako u prethodnoj nije iskorišten.
Razdoblje na koje se odnosi neoporezivi primitak utvrđuje se prema datumu kad je isplaćen. Primjerice, iznos neoporezivog iznosa naknade za prehranu koja se isplaćuje s plaćom za prosinac 2023. godine utvrđuje se prema propisima koji vrijede u siječnju 2024. godine kad je naknada isplaćena.
Neoporezivi primici se mogu isplatiti i bivšim zaposlenicima ako su na njihovu isplatu stekli pravo za vrijeme rada kod poslodavca koji ih isplaćuje i ako je ta obveza iskazana u poslovnim knjigama.
Većinu neoporezivih primitaka navedenih u nastavku poslodavac mora isplatiti na zaštićeni račun radnika ukoliko ga radnik posjeduje. Neki od primitaka mogu biti isplaćeni u gotovom novcu kroz blagajnu, neki samo na račun primatelja, a neki se ne isplaćuju izravno zaposleniku. Za gotovo sve primitke poslodavac podnosi izvještaj o isplati Poreznoj upravi na obrascu JOPPD.
Prigodne nagrade, nagrade za radne rezultate, naknade za prehranu
Ukupno godišnje svakom zaposleniku bez obračuna poreza i doprinosa mogu biti isplaćene neoporezive naknade:
- do 700 eura za prigodne nagrade – božićnica, naknada za godišnji odmor i sl. (do 31.12.2023. iznos je bio 663,62 eura godišnje)
- do 1.120 eura nagrada za radne rezultate, dodatnu plaću ili dodatak na plaću (do 31.12.2023. iznos je bio 995,43 eura godišnje)
- do 1.200 eura godišnje paušalne naknade za prehranu (do 31.12.2023. iznos je bio 796,44 eura godišnje).
Time su se ukupni iznosi gore navedenih neoporezivih primitaka od 01.01.2024. povećali s 2.445,49 eura godišnje na 3.020,00 eura godišnje. Prigodne nagrade i nagrade za radne rezultate mogu biti isplaćene odjednom ili u više navrata godišnje. Paušalna nagrada za prehranu može biti isplaćena samo za mjesece u kojima je zaposlenik radio (svaki mjesec zasebno ili kumulativno do mjeseca isplate), ne može se isplatiti odjednom za sljedeće mjesece u godini.
Zaposleniku koji se unutar godine zapošljava kod novog poslodavca navedene naknade mogu biti isplaćene do ukupnih godišnje propisanih iznosa za sve poslodavce zajedno na što treba obratiti pozornost ako se prilikom zapošljavanja dogovara i mjesečna isplata neoporezivih primitaka.
Ako radni odnos počinje unutar godine, a nema isplata u toj godini kod drugih poslodavaca, može se u toj godini neoporezivo isplatiti ukupan iznos prigodnih grada i nagrada za radne rezultate bez obzira na to s kojim datumom počinje ugovor o radu.
Pravilnikom o porezu na dohodak je definiran i neoporeziv iznos primitaka za prehranu ukoliko troškove prehrane podmiruje poslodavac koji iznosi 1.800 eura godišnje po zaposleniku, a koji iznos uključuje i PDV iskazan na računima koje poslodavac podmiruje za prehranu. Uvjet je da računi o obavljenim uslugama prehrane glase na poslodavca i da su podmireni bezgotovinskim putem. Neoporezivi primitak priznaje se za mjesec u kojem je usluga prehrane obavljena. Iz troškova treba biti vidljivo da se radi o kontinuiranoj usluzi za radnike tijekom radnih dana. Troškovi prehrane mogu se na temelju vjerodostojne dokumentacije ostvarivati ili kroz uslugu u ugostiteljskim objektima ili kupnjom u trgovinama.
Ukoliko poslodavac plaća troškove prehrane, onda ne može isplatiti i neoporezivu paušalnu naknadu za prehranu. Promjena iz plaćanja troškova prehrane u paušalnu naknadu ili obrnuto može napraviti na razini mjeseca na način da paušalni iznos naknade za prehranu ne prelazi 100 eura mjesečno za mjesece u kojima se ne plaća trošak po računima do 150 eura mjesečno.
Naknade troškova prijevoza na posao i s posla
Poslodavac može zaposleniku neoporezivo isplatiti naknadu troškova prijevoza na posao i s posla javnim prijevozom. O načinu utvrđivanja i dokumentiranju iznosa pročitajte u zasebnom članku Neoporezive naknade za prijevoz na posao i s posla.
Stipendije učenicima i studentima
Stipendije učenicima srednjih škola i studentima do 560 eura mjesečno (do 31.12.203. iznos je bio 232,27 eura) ne podliježu porezu na dohodak niti doprinosima o čemu više pročitajte u zasebnom članku o isplati stipendija.
Jubilarne nagrade
Poslodavac može zaposleniku neoporezivo isplatiti nagradu za navršene godine radnog staža. Iznosi ovih nagrada su od 280 eura za navršenih 10 godina radnog staža do 672 eura za navršenih 40 godina radnog staža.
Otpremnine
Također se bez obračuna poreza i doprinosa može isplatiti
- otpremnina prilikom odlaska u mirovinu do 1.400 eura (do 31.12.2023. iznos je bio 1.327,24)
- otpremnina zbog poslovno i osobno uvjetovanih otkaza do 896 eura za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca (do 31.12.2023. iznos je bio 862,71 eura)
Detaljnije pročitajte u zasebnom članku o otpremninama i otkaznim rokovima.
Naknada za odvojeni život od obitelji
Ova se naknada može isplatiti radniku za vrijeme provedeno na radu u mjestu sjedišta poslodavca ili njegove izdvojene poslovne jedinice, ako je isto različito od mjesta njegovog prebivališta ili uobičajenog boravišta. Obitelji se smatra bračni drug ili djeca prijavljeni na istoj adresi kao i radnik.
Neoporezivi iznos ove naknade iznosi do 280 eura mjesečno (do 31.12.2023. iznos je bio 232,27 eura).
Potpore
Najčešće neoporezive potpore koje poslodavac može isplatiti su
- do 560 eura godišnje za potporu zbog neprekidnog bolovanja dužeg od 90 dana u jednoj kalendarskoj godini (do 31.12.2023. iznos je bio 331,81 eura)
- jednokratna potpora za novorođenče do 1.400 eura (do 31.12.2023. iznos je bio 1.327,24 eura)
- jednokratna potpora u slučaju smrti člana uže obitelji do 560 eura (do 31.12.2023. iznos je bio 398,17 eura).
Darovi zaposlenicima i njihovoj djeci
Neoporezivo se može isplatiti
- dar zaposleniku u naravi do 133 eura (do 31.12.2023. iznos je bio 132,72 eura)
- dar djetetu zaposlenika koje u toj godini navršava do 15 godina starosti do 140 eura (do 31.12.2023. iznos je bio 132,72 eura).
Dar djetetu može se isplatiti zaposlenom roditelju na tekući račun ili darovanjem u naravi. Oba roditelja mogu primiti ovaj iznos. Dar zaposleniku može se dati isključivo u naravi, primjerice kupnjom robe ili usluge koja zajedno s PDV vrijedi do 133 eura.
Korištenje privatnog vozila u službene svrhe
Neoporeziva naknada za korištenje privatnog vozila u službene svrhe iznosi
- 0,50 eura po kilometru (do 31.12.2023. iznos je bio 0,40 eura po kilometru)
Naknada za korištenje privatnog vozila u službene svrhe isplaćuje se temeljem putnog naloga ili obračuna („loko vožnja“) u kojem se navodi i marka i registarska oznaka vozila, početno i završno stanje kilometara, relacija i svrha puta.
Dnevnica za službeno putovanje ili rad na terenu
Neoporezivi iznos dnevnice za službeno putovanje ili za rad na terenu u zemlji
- koji traje više od 12 sati iznosi 30 eura (do 31.12.2023. iznos je bio 26,55 eura)
- za putovanje koje traje od 8 do 12 sati iznosi 15 eura (13,28 eura do 31.12.2023.).
Dnevnica je naknada za pokriće izdataka prehrane, pića i prijevoza u mjestu u koje je radnik upućen na službeno putovanje, a to mjesto je najmanje 30 kilometara udaljeno od mjesta rada ili mjesta prebivališta radnika. Službenim putovanjem smatra se putovanje do 30 dana.
Rad na terenu je je boravak radnika izvan mjesta svojeg prebivališta radi poslova koje obavlja izvan mjesta sjedišta ili poslovne jedinice poslodavca pri čemu su ta mjesta udaljena najmanje 30 kilometara.
Ako je na službenom putovanju ili radu na terenu na teret poslodavca osiguran jedan obrok (ručak ili večera), neoporezivi iznos dnevnice koji se isplaćuje u novcu umanjuje se za 30% odnosno za 60% ako su osigurana dva obroka (ručak i večera). Dnevnica se isplaćuje temeljem putnog naloga u kojem se definira svrha puta, podnosi obračun dnevnice i ostalih troškova te izvještaj s puta.
Ukoliko se u obračunu troškova po putnom nalogu podnosi račun za prehranu, na takvom računu ne može biti iskazana konzumacija alkohola. Ovakav račun ne predstavlja reprezentaciju već dio troška službenog puta koji je u cijelosti priznat rashod pri utvrđivanju osnovice poreza na dobit.
Ukoliko se u obračunu troškova po putnom nalogu podnosi račun za reprezentaciju u vidu prehrane, smatra se da je osobi koja podnosi obračun bio plaćen jedan obrok te se umanjuje dnevnica.
Napojnice
Od 1. siječnja 2024. u poreznom smislu napojnicom se smatra nagrada za dobro obavljenu uslugu naplaćena u gotovom novcu ili karticom koja se kroz sustav fiskalizacije prijavljuje Poreznoj upravi na način kako se fiskaliziraju računi naplaćeni gotovinom ili karticama.
Zakonima o doprinosima i porezu na dohodak definirano je da kad se tako fiskalizirane napojnice isplaćuju zaposlenicima njihove isplate ne podliježu obračunu doprinosa, a do godišnjeg iznosa od 3.360 eura po jednom zaposleniku isplaćuju se neoporezivo. Isplate napojnica iznad navedenog iznosa podliježu porezu na dohodak od 20%.
Napojnice se na jednak način mogu isplatiti i osobama koje kod poslodavca rade temeljem ugovora o studentskom servisu ili su kod njega na praktičnom radu kao dijelu školovanja.
Hrvatska turistička kartica
Poslodavac može radniku godišnje isplatiti do 400 eura (331,81 eura do 31.12.2023.) za podmirivanje troškova ugostiteljskih, turističkih i drugih usluga namijenjenih odmoru radnika prema propisima ministarstva nadležnog za turizam.
Radnik u poslovnoj banci otvara račun vezan uz Hrvatsku turističku karticu na koji poslodavac vrši uplatu neoporezivog iznosa. Radnik sredstva na kartici koristi za podmirivanje ugostiteljskih i turističkih usluga. Ova se isplata može izvršiti samo na taj namjenski račun, ne može se isplatiti na drugi račun radnika.
Troškovi dječjih vrtića
Također su neoporezivi primitak zaposlenika naknade za troškove redovne skrbi djece radnika isplaćene na račun radnika temeljem vjerodostojne dokumentacije ustanova predškolskog odgoja te drugih pravnih ili fizičkih osoba koje temeljem posebnih propisa i odluka nadležnog tijela skrbe o djetetu predškolske dobi. Radnik mora poslodavcu dostaviti izjavu da nitko drugi ne koristi pravo na isti oporezivi primitak ili na koji način ga koriste oba roditelja. Primitak se odnosi samo na djecu predškolske dobi i samo na osnovnu skrb, isključeni su troškovi dodatnih programa.
Troškovi smještaja radnika
Troškovi smještaja radnika nastali za vrijeme radnog odnosa kod poslodavaca na temelju vjerodostojne dokumentacije smatraju se neoporezivim primicima do visine stvarnih izdataka podmirenih bezgotovinskim putem. Neoporezivi primitak priznaje se za mjesec u kojem je usluga smještaja obavljena.
Poslodavac troškove podmiruje izravno pružatelju usluge smještaja ili ih doznačuje na račun radnika uz zadržavanje kopije ugovora o najmu ili računa za smještaj temeljem kojih je radnik iste troškove platio.
Naknada za rad od kuće
Poslodavac može radniku neoporezivo isplatiti paušalnu naknadu za podmirivanje troškova za rad na izdvojenom mjestu rada:
- do 4 eura po danu rada od kuće (3,98 eura do 31.12.2023.)
- najviše do 70 eura mjesečno (66,37 eura do 31.12.203.).
Naknadu je moguće isplatiti samo ako je rad od kuće definiran ugovorom o radu i ako je rad od kuće zabilježen u evidenciji radnog vremena. Ova se naknada ne može isplatiti za dane provedene na godišnjem odmoru ili bolovanju.
Dopunsko ili dodatno zdravstveno osiguranje
Premije dopunskog ili dodatnog zdravstvenog osiguranja podmirene bezgotovinskim putem na temelju vjerodostojne knjigovodstvene dokumentacije ne podliježu obračunu poreza na dohodak niti doprinosa do iznosa od 500 eura godišnje (331,81 eura do 31.12.2023.).
Dobrovoljno mirovinsko osiguranje
Premije dobrovoljnog mirovinskog osiguranja koje poslodavac uplaćuje u korist svojeg radnika ne podliježu obračunu poreza niti doprinosa do visine 67,00 eura mjesečno odnosno ukupno 804,00 eura godišnje (do 31.12.2023. iznosi su bili 66,37 eura mjesečno i 796,44 eura godišnje).
Zakon o porezu na dohodak ovaj neoporeziv primitak definira samo za uplate tuzemnim dobrovoljnim mirovinskim fondovima registriranim u skladu s relevantnim propisima.
Darovanja za zdravstvene potrebe
Obveznicima poreza na dobit porezno su priznati rashodi darovanja učinjenih u tuzemstvu za razne potrebe do visine 2% prihoda tekuće ili prethodne poslovne godine. Jedna od namjena za koje su darovanja porezno priznata prilikom obračuna poreza na dobit su i ona za zdravstvene potrebe.
Zakonom o porezu na dohodak propisano je da se primici koje fizičke osobe ostvare po osnovi darovanja za zdravstvene potrebe (operativne zahvate, liječenja, nabavu lijekova i ortopedskih pomagala te troškove prijevoza i smještaja u zdravstvene ustanove) ne smatraju dohotkom te se zbog toga na njih ne plaćaju niti porez na dohodak niti doprinosi.
Iz gornjih odredbi propisa slijedi da poduzeće može neoporezivo darovati bilo koje fizičke osobe za zdravstvene potrebe pod propisanim uvjetima, uključivo i svoje zaposlenike, direktore i vlasnike.
Neoporeziva darovanja za zdravstvene potrebe
- ne smiju biti plaćena iz bilo kojeg oblika zdravstvenog osiguranja
- moraju biti plaćena na račun fizičke osobe primatelja darovanja ili zdravstvene ustanove u tuzemstvu ili inozemstvu
- moraju biti dokumentirana vjerodostojnim ispravama (npr. račun za izvršenu uslugu te dokaz plaćanja ukoliko ga je inicijalno fizička osoba podmirila)
- dokumentirana u evidenciji o danim darovanjima koju vodi darovatelj.