U Narodnim novinama 112/2022. od 28.09.2022. objavljene su izmjene Pravilnika o porezu na dohodak kojima su utvrđeni novi iznosi nekih neoporezivih primitaka koje poslodavci mogu isplatiti zaposlenicima.
Ukupno godišnje svakom zaposleniku bez obračuna poreza i doprinosa mogu biti isplaćene neoporezive naknade:
- do 5.000 kuna za prigodne nagrade – božićnica, naknada za godišnji odmor i sl. (do 01.10.2022. iznos je bio 3.000 kuna godišnje)
- do 7.500 kuna nagrada za radne rezultate, dodatnu plaću ili dodatak na plaću (do 01.10.2022. iznos je bio 5.000 kuna godišnje)
- do 6.000 kuna paušalne naknade za prehranu (do 01.10.2022. iznos je bio 5.000 kuna godišnje).
Time su se ukupni iznosi gore navedenih neoporezivih primitaka povećali s 13.000 kuna godišnje na 18.500 kuna. Ukupni iznosi vrijede i za 2022. godinu što primjerice znači da se zaposleniku kojem je do 30.09.2022. isplaćeno 3.000 kuna za prigodne nagrade može isplatiti još 2.000 u istu svrhu do kraja 2022. godine.
Zaposleniku koji se unutar godine zapošljava kod novog poslodavca navedene naknade mogu biti isplaćene do ukupnih godišnje propisanih iznosa za sve poslodavce zajedno na što treba obratiti pozornost ako se prilikom zapošljavanja dogovara i mjesečna isplata neoporezivih primitaka.
Ako radni odnos počinje unutar godine, a nema isplata u toj godini kod drugih poslodavaca, može se u toj godini neoporezivo isplatiti ukupan iznos prigodnih grada i nagrada za radne rezultate bez obzira na to s kojim datumom počinje ugovor o radu. Nove odredbe pravilnika o isplati paušalne naknade za prehranu može se tumačiti na način da ju je u 2023. moguće isplatiti samo za mjesece u kojima je zaposlenik radio, bilo mjesečno bilo kumulativno.
Izmjenama Pravilnika o porezu na dohodak također se bez obračuna poreza i doprinosa može isplatiti
- otpremnina prilikom odlaska u mirovinu do 10.000 kuna (do 01.10.2022. iznos je bio 8.000 kuna)
- dar u naravi do 1.000 kuna (do 01.10.2022. iznos je bio 600 kuna)
- dar djetetu koje u toj godini navršava do 15 godina starosti do 1.000 kuna (do 01.10.2022. iznos je bio 600 kuna).
Dar djetetu može se isplatiti zaposlenom roditelju na tekući račun ili darovanjem u naravi. Dar zaposleniku može se dati isključivo u naravi, primjerice kupnjom robe ili usluge koja zajedno s PDV vrijedi do 1.000 kuna.
Također je povećana neoporeziva naknada za korištenje privatnog vozila u službene svrhe
- 3,00 kune po kilometru (do 01.10.2022. iznos je bio 2,00 kune po kilometru)
Naknada za korištenje privatnog vozila u službene svrhe isplaćuje se temeljem putnog naloga ili obračuna („loco-vožnja“) u kojem se navodi i marka i registarska oznaka vozila, početno i završno stanje kilometara, relacija i svrha puta. Povećani iznos naknade od 3,00 kune po kilometru može se primijeniti na sve isplate nakon 01.10.2022.
Pravilnikom su definirane i sljedeće neoporezive isplate koje ostaju nepromijenjene:
- Neoporezivi iznos dnevnice za službeno putovanje u zemlji koje traje više od 12 sati iznosi 200 kuna, a za putovanje koje traje od 8 do 12 sati iznosi 100 kuna.
- Poslodavac može radniku godišnje isplatiti do 2.500 kuna za podmirivanje troškova ugostiteljskih, turističkih i drugih usluga namijenjenih odmoru radnika prema propisima ministarstva nadležnog za turizam.
- Također su neoporezivi primitak zaposlenika naknade za troškove redovne skrbi djece radnika isplaćene na račun radnika temeljem vjerodostojne dokumentacije ustanova predškolskog odgoja te drugih pravnih ili fizičkih osoba koje temeljem posebnih propisa i odluka nadležnog tijela skrbe o djetetu predškolske dobi. Radnik mora poslodavcu dostaviti izjavu da nitko drugi ne koristi pravo na isti oporezivi primitak ili na koji način ga koriste oba roditelja. Primitak se odnosi samo na djecu predškolske dobi i samo na osnovnu skrb, isključeni su troškovi dodatnih programa.
- Troškovi smještaja radnika nastali za vrijeme radnog odnosa kod poslodavaca na temelju vjerodostojne dokumentacije smatraju se neoporezivim primicima do visine stvarnih izdataka podmirenih bezgotovinskim putem. Neoporezivi primitak priznaje se za mjesec u kojem je usluga smještaja obavljena. Poslodavac troškove doznačuje na račun radnika uz zadržavanje kopije ugovora o najmu ili računa za smještaj temeljem kojih je radnik iste troškove platio.
Pravilnikom je definiran i neoporeziv iznos primitaka za prehranu ukoliko troškove prehrane podmiruje poslodavac koji iznosi 1.000 kuna mjesečno po zaposleniku, a koji iznos uključuje i PDV iskazan na računima koje poslodavac podmiruje za prehranu. Uvjet je da računi o obavljenim uslugama prehrane glase na poslodavca i da su podmireni bezgotovinskim putem. Neoporezivi primitak priznaje se za mjesec u kojem je usluga prehrane obavljena. Iz troškova treba biti vidljivo da se radi o kontinuiranoj usluzi za radnike tijekom radnih dana. Troškovi prehrane mogu se na temelju vjerodostojne dokumentacije ostvarivati ili kroz uslugu u ugostiteljskim objektima ili kupnjom u trgovinama.
Ukoliko poslodavac plaća troškove prehrane, onda ne može isplatiti i neoporezivu paušalnu naknadu za prehranu. Do kraja 2022. je bilo moguće izbor napraviti samo na razini godine, a od 01.01.2023. godine se promjena iz plaćanja troškova prehrane u paušalnu naknadu ili obrnuto može napraviti na razini mjeseca na način da paušalni iznos naknade za prehranu ne prelazi 500 kuna mjesečno za mjesece u kojima se ne plaća trošak po računima do 1.000 kuna mjesečno.
Propisima nije definirano da se bilo koji od neoporezivih primitaka moraju isplatiti zaposlenicima. Obveza nastaje samo ako poslodavac donese takvu odluku (umjesto formalne odluke dovoljan je i nalog za isplatu ovih primitaka) ili je na to obvezan ugovorom o radu ili kolektivnim ugovorom. Ako ne postoji drugačija obveza poslodavca, nema prepreka da se navedeni neoporezivi primici isplaćuju u iznosima manjim od maksimalno dopuštenih.