Pravila vezana uz naplatu i plaćanja gotovim novcem definirana su Zakonom o fiskalizaciji u prometu gotovinom koji kao obveznike fiskalizacije definira sva poduzeća i obrte.
Poduzetnici su dužni izdati račun u skladu s pravilima ovog zakona o čemu više možete pročitati u našem sažetku Obveza izdavanja i obvezni sastojci računa za bezgotovinski i gotovinski promet.
Svaki poduzetnik koji posluje gotovinom, bilo da naplaćuje robu ili usluge gotovinom ili samo koristi gotovinu za plaćanje, dužan je odrediti blagajnički maksimum koji predstavlja najveći iznos gotovog novca kojeg može zadržati u blagajni na kraju svakog radnog dana. Za većinu poduzetnika članak 41.f Pravilnika o fiskalizaciji u prometu gotovinom propisuje da iznos blagajničkog maksimuma ne može biti veći od 2.000 eura. Za poduzetnike određene veličine moguće je propisati i veće blagajničke maksimume u cjelini i po pojedinim poslovnim prostorima.
U skladu s člankom 28. Zakona o fiskalizaciji, obveznik fiskalizacije je dužan gotov novac iznad visine određenog blagajničkog maksimuma, primljen tijekom dana po bilo kojoj osnovi, uplatiti na svoj račun otvoren kod banke istog dana, a najkasnije idućeg radnog dana. Iz ove odredbe proizlazi da nije propisana obveza pologa cijelog dnevnog utrška na bankovni račun niti polaganje gotovine na bankovni račun svakog dana. Bitno je pologe iz blagajne na bankovni račun raditi na način da iznos novca u blagajni na kraju radnog dana nikada ne prelazi blagajnički maksimum.
Plaćanja u gotovini za nabavu proizvoda i usluga između dva obveznika fiskalizacije, odnosno između dva poduzeća ili obrta, ograničeno je Zakonom o fiskalizaciji na najviše 700 eura po jednom računu. Iz toga proizlazi da kada jedno poduzeće kupuje od drugog usluge ili proizvode čiji je iznos veći od ovog limita, plaćanje može izvršiti samo kreditnom karticom ili transferom sa svog na bankovni račun dobavljača.
Prema Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma, pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost ne smije primiti naplatu ili obaviti plaćanje u gotovini u vrijednosti od 10.000 eura ili većoj. Roba ili usluge prodane fizičkim osobama za koje vrijednost računa prelazi ovaj iznos moraju biti naplaćeni karticama ili putem transakcijskog računa.
Poduzeće ili obrt može plaćati gotovim novcem prilikom otkupa od fizičkih osoba koji je dopušten samo za neprerađene poljoprivredne proizvode. Osoba od koje se otkupljuje mora biti registrirana u upisniku OPG ili upisniku poljoprivrednika, a da istovremeno nije obveznik poreza na dohodak jer je dohodak kojeg ostvaruje po toj osnovi manji od propisanog iznosa. U praksi se ova mogućnost koristi gotovo isključivo za situacije u kojima restorani ili dućani nabavljaju namirnice od obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koja nisu upisana u registar poreznih obveznika. Transakcija se evidentira u poslovnim knjigama isplatitelja korištenjem otkupnih blokova.
Obveznik fiskalizacije, koji na računima u banci ima evidentirane neizvršene obveze za plaćanje, čiji je redoslijed plaćanja propisan posebnim propisima, ne može plaćati gotovim novcem i/ili zadržati gotov novac u blagajni. Ova se odredba odnosi na poduzetnike kojima banka u ovršnom postupku plijeni sredstva s transakcijskih računa.